Ryby-špeciality
Ryby-špeciality
Ryby-špeciality
rybyspeciality.sk
rybyspeciality.sk
rybyspeciality.sk

Značenie kreviet

Označenie kreviet

V 90. tých rokoch, v čase keď sme začínali rozbiehať na našom trhu, boli slovenské názvy väčšiny morských rýb a živočíchov veľkou neznámou. Po spolupráci so SAV sme sa dopátrali k viacerým spisovným názvom rýb. Naďalej však na Slovensku je v pomenovaní rýb menší chaos. Používajú sa prevzaté názvy zo zahraničia alebo z češtiny. V dnešnej dobe, aj po uplynutí mnohých rokov preto žiadame po zákazníkovi, aby nám pri svojich požiadavkách na niektoré druhy rýb povedal ich latinský názov. 

Takisto je celkom značný chaos u kreviet. Ľudia im dávajú rôzne pomenovania. Najčastejšie sa  na našom trhu  vyskytujú dva druhy kreviet. Krevety Black tiger, latinsky Penaeus monodon a tzv. koktailové - Parapenaeopsis spp.

Pre ľahšiu orientáciu je ako sú upravené je ich značenie a balenie:

Každé balenie kreviet nesie aj číselné označenie. Pri všetkých druhoch celých kreviet, či už surových alebo predvarených, číslo určuje  počet kusov do 1kg. Príklad: č. 8/12 znamená, že  v kilovom balení je 8 až 12 kusov kreviet..

Ako náhle sú krevety nejakým spôsobom upravované, to znamená: bez hlavy, panciera atď,  číslo určuje počet kusov do1 libry. Napríklad č. 8/12 znamená že v 1 libre (cca 0,5kg), je 8 až 12 ks, čiže 16 až 24 kusov na 1kg.

HOSO, ciut – kreveta celá predvarená

 HOSO, ciut – kreveta celá predvarená

PTO – kreveta predvarená, lúpaná,  z panciera ostáva iba chvostík

 PTO – kreveta predvarená, lúpaná,  z panciera ostáva iba chvostík

PND – kreveta predvarená, lúpaná , bez panciera.

 PND – kreveta predvarená, lúpaná , bez panciera.

PD – kreveta vylúpaná bez črievka.

 PD – kreveta vylúpaná bez črievka.

Tip od Nás:

Pokiaľ ste sa dostali k celým krevetám a jedná sa o menšie veľkosti vyrezávať črievko s chrbtovej časti nie je potrebné, pretože pri konzumácii sa nenarušuje chuť.

Na záver:

Okrem spomínaného druhu kreviet Black tiger, Penaeus monodon sa na našom trhu môžete ešte stretnúť s nasledovnými druhmi:

Späť.